QMCL125-WIZ
QMCL125-WIZ
QMCL125-WIZ
QMCL125-WIZ
QMCL125-WIZ
QMCL-WIZ Series Copied to clipboard
QMCL125-WIZ
Ø125mm Wireless Multiple Color LED Steady Signal Lights
Max.80dB
BuzzerIP65RoHSNPN-Transistor Type80dB-30℃ ~ +50℃Using Wireless
  • Product Feature
    Buzzer volume fixed type (Max. 80dB at 1m) : optionally available
  • Voltage
    DC:12V,24V
  • Dimension
    Lens Diameter : Ø116(Approx.) Height : 110
  • Materials
    Lens-PC Housing-ABS
  • Protection rating
    IP65
  • Certificate
※ Please refer to technical information page for detailed specification including measurement.
(PDF Viewer, PDF Download, Auto-CAD)
  • Product Feature
  • Product Specifications
  • Download
  • Accessories
Features
  • Ideal solution for building smart factories with state of the art technology
  • Wireless monitoring and control of signal tower light via PC or smartphone
  • Multicolored signaling device emitting seven color signals in a single beacon light
Main characteristics
  • Possible to control the product via external communication and PC application software
  • Translucent color when off, the soft LED illuminates designated colors when on
  • Productivity and failure rate management for each machine
  • Cost effective solution for an advanced manufacturing network system
  • Mesh topology uses 2.4GHz local wireless telecommunication to enable stable communication even under the harsh environmental conditions.
  • 5 built-in buzzer tones are available.
  • Volume : Buzzer – Max. 80dB at 1m
  • Certificates : CE RED, FCC
  • Protection rating : IP65
Operational environment
  • OS Support: Windows 10
  • Library Support: C#(64bit only)
  • Wireless communication protocol : Zigbee(IEEE802.15.4)
  • 2.4GHz radio communication available
Video
  • Product Specifications
  • Download
  • Accessories
Model numberVoltageCertificatesWeightColor
QMCL125-WIZDC12V
0.34kg7 Color
DC24V0.34kg
Light source/buzzer current(based on 1 layer)
Voltage
DC12V
DC24V
Light source current(1 layer)
300mA
185mA