QTR60L-IOL
QTR-IOL Series Copied to clipboard
QTR60L-IOL
Ø60mm IO-Link Programmable LED Tower Light Max.100dB
IP65-30℃ ~ +50℃Buzzer85dB100dBRoHS2
  • Product Feature
    Programmable LED Signal Tower Light with IO-Link Technology
  • Voltage
    DC:24V
  • Dimension
    Diameter : Ø60 Height : 175-375
  • Materials
    Lens-PC Housing-ABS
  • Protection rating
    IP65(Standard/Waterproof Buzzer)Non-Waterproof(High-Volume Buzzer)
  • Certificate
※ Please refer to technical information page for detailed specification including measurement.
(PDF Viewer, PDF Download, Auto-CAD)
  • Product Feature
  • Product Specifications
  • Download
  • Accessories
  • Related Products
  • Modular LED steady/flashing type signal tower lights
  • Soft and comfortable signal light emitted through the translucent lens
  • Excellent visibility from a distance with the use of a special color diffusing lens
  • Supports Four Operating Modes for Versatile Environmental Adaptability
    - Simple Mode: Enables basic on/off control of individual light sources.
    - Demo Mode: Demonstrates various functions sequentially.
  • Advanced LED signal tower light integrated with IO-Link technology
  • Ideal for next-generation smart manufacturing systems (Industry 4.0)
  • Connector: M12-5Pin(Male)-Class A
  • Data transmission speed: 38,400 bps (COM2)
  • High-volume buzzer Max.100dB at 1m, Waterproof buzzer Max.85dB at 1m
  • Plug & Play functionality enabled by international standard M12 connector
Product Specifications
Model number
Layers
Voltage
Certificates
Weight
Color
QTR60L-IOL
Steady/Flashing
QTR60L-IOL-HBZ
Steady/Flashing w/ built-in high volume buzzer
QTR60L-IOL-WBZ
Steady/Flashing w/ built-in waterproof buzzer
1DC24V
0.25kg
 R-Red
20.33kg
 R-Red
G-Green
30.41.kg
A-Amber
G-Green
A-Amber
 B-Blue
 B-Blue
 W-White
Light source/buzzer current (based on 1 layer)
Light source current (1 layer)
High volume buzzer current
Waterproof buzzer current
DC24V
70mA
90mA
90mA