QLEX-TRI-240(PL)
QLEX Series Copied to clipboard
QLEX-TRI-240(PL)
Explosion proof LED Luminaires
IP66IP67-40℃ ~ +60℃
  • Product Feature
    Illumination(at 1m) : 310lux
  • Voltage
    DC:24V
  • Dimension
    52(W)×70(H)×244(L)
  • Materials
    Side cover : Al Lens : PC Bracket : PC
  • Protection rating
    IP66IP67
  • Certificate
※ Please refer to technical information page for detailed specification including measurement.
(PDF Viewer, PDF Download, Auto-CAD)
  • Product Feature
  • Product Specifications
  • Download
  • Related Products
  • Explosion proof LED work light designed for use in explosive gas environments
    with Ex d IIC rating
  • Enhanced durability with aluminum housing and polycarbonate lens tube
  • Slim and compact structure realize aesthetically pleasing design
  • Semi-permanent service life with long-lasting LED light source
  • Protection rating:
    KCs - Ex d IIC T6
    NEPSI, CCC - Ex db ⅡC T6 Gb
  • Ambient operating temperature: –40°C ≤ Tamb ≤ 60°C
Video
Product Specifications
Optics Specifications
ModelQLEX-TRI-240(PL)
Directions
Translucent
Light colorCooldaylight
Color temperature6,000-7,000K
Luminous flux650lm
Illumination(at 1m)
310lux
Specifications
ModelQLEX-TRI-240(PL)
VoltageDC24V
Rage for operation voltageDC21.5V-26.5V
Power consumption8.6W
Insulation resistanceMin. 100MΩ(500V DC mega ohm meter)
Withstanding voltageDC:500VAC, 60Hz, 1minute