QTG60L-WIZ
QTG60L-WIZ
QTG-WIZ Series Copied to clipboard
QTG60L-WIZ
Ø60mm Wireless LED Steady/ Flashing Tower Light
Max.85dB
IP54IP65-30℃ ~ +50℃Buzzer85dBNPN-Transistor TypeRoHSUsing Wireless
  • Product Feature
    Buzzer volume controllable type (Max.85dB at 1m) : optionally available
  • Voltage
    DC:24VAC:110V-220V
  • Dimension
    Diameter : Ø60 Height : 435-625
  • Materials
    Lens-PC Housing-ABS Pole-Al
  • Protection rating
    IP54 (Buzzer type)IP65 (Standard)
  • Certificate
※ Please refer to technical information page for detailed specification including measurement.
(PDF Viewer, PDF Download, Auto-CAD)
  • Product Feature
  • Product Specifications
  • Download
  • Accessories
  • Related Products
Features
  • Ideal solution for building smart factories with state of the art technology
  • Wireless monitoring and control of signal tower light via PC or smartphone
  • WIZ series can integrate mismatch among old machineries, latest equipment and various brands
Main characteristics
  • Possible to control the product via external communication and PC application software
  • Productivity and failure rate management for each machine
  • Cost effective solution for an advanced manufacturing network system
  • Mesh topology uses 2.4GHz local wireless telecommunication to enable stable communication even under the harsh environmental conditions.
  • 5 built-in buzzer tones are available.
  • Compliant with RoHS directive
Operational environment
  • OS Support: Windows 7 or later
  • Library Support: C#(64bit only)
  • Wireless communication protocol : Zigbee(IEEE802.15.4)
  • 2.4GHz radio communication available