QCML-7C-24
QCML-7C-24
QCML-7C-24
QCML-7C-24
QCML-7C Series Copied to clipboard
QCML-7C-24
Waterproof LED Light Bars for Multi-use with Protection of IP67/ IP69K
IP67IP69K-20℃ ~ +50℃
  • Voltage
    DC:24V
  • Dimension
    33(W)X26(H)X228~1528(L)
  • Materials
    Lens : PC Side cover : PC Heatsink : Al Bracket : PC
  • Protection rating
    IP67/IP69K
  • Certificate
※ Please refer to technical information page for detailed specification including measurement.
(PDF Viewer, PDF Download, Auto-CAD)
  • Product Feature
  • Product Specifications
  • Download
Product Feature
  • Aesthetically pleasing with slim and compact housing
  • Polycarbonate material provides superior heat and shock resistance
  • Detachable mounting bracket structure enables to adjust mounting hole space freely
  • Protection rating: IP67, IP69K
  • Product Specifications
  • Download
Optics Specifications
Lens colorTranslucent
Light color/Color temperatureRed618-635nm
Green510-530nm
Blue453-465nm
Amber563-573nm
Violet478-488nm
Cian375-385nm
White470-480nm
Specifications
VoltageDC24V
Range for operation voltageDC21V-30V
Power consumption4.7W5.6W9.4W10.3W11.4W17W22.2W28W
Insulation resistanceMin. 100MΩ (500V DC mega ohm meter)
Withstanding voltageDC: 500VAC, 60Hz, 1minute
Operating temperature-20℃-+50℃